A XII. Beregszászi Nemzetközi Borfesztivál

dijatado-gpBeregszászi Szent Vencel Borrend, a járási tanács, a járási állami közigazgatási hivatal és a Beregszászi Városi Tanács közös szervezésében idén 12. alkalommal rendeztek borfesztivált városunkban. A háromnapos rendezvénysorozat bővelkedett programokban. Borászati eszközök kiállítása és vására, kárpátaljai szőlősgazdák gazdagon díszített sátrai és megannyi lacikonyha várta az érdeklődőket. Ez alkalommal is sok kézműves hozta el portékáit Beregszászba, amelyek nagyon kelendőek voltak. A látogatókat egész napos kulturális programok szórakoztatták. A meglehetősen változékony téli időjárás ellenére a fesztiválra számos hazai és külföldi turista ellátogatott.

A borfesztivál hagyományos programjaként a Beregszászi Szent Vencel Borrend tagjai megkoszorúzták dr. Linner Bertalan neves beregszászi szőlőnemesítő, borász, sebészfőorvos mellszobrát. Városunk szülöttének életútját, szőlőnemesítői munkáját Balogh József nyugalmazott orvos ismertette. Mint mondta, Linner Bertalan orvosi pályafutása alatt 46 ezer sikeres beavatkozást hajtott végre, majd’ 60 évig szolgálta a medicínát. Emellett az oltókés igazi mestereként több 100 szőlőfajtát nemesített. A Linner család egykori szőlőültetvényei főleg a mai Pacsirta étterem közelében, a Tasnád felé vezető út jobb oldalán terültek el, gyümölcsfákkal övezve. A szőlőbirtok fehér kőteraszokkal, lépcsőkkel, vízelvezető csatornákkal, gondozottságával és több mint 120 szőlőfajtájával emelkedett ki a többi közül.

megnyito-borfeszt1

Természetesen az idén is értékelték a fesztivál legjobb borait. A benyújtott mintákat szakértő zsűri bírálta. A borbírák vezetője ezúttal is Gál Lajos volt, aki kérdésemre válaszolva elmondta: a borok értékelése kizárólag érzékszervi bírálat alapján történik, laboratóriumi vizsgálatra nincs lehetőség. Figyelembe veszik a borok szín- és ízharmóniáját, valamint tisztaságát. A nem kellően letisztult borok nem kerülnek további bírálatra. A versenyre szánt borokat az erre a célra szétosztott üvegekben kell leadni, majd egy formanyomtatvány kitöltésével igazolni kell a bor eredetét, mennyiségét. Az előírás szerint csak olyan bor vehet részt a versenyen, amelyből a gazda legalább 50 literrel rendelkezik.
A degusztáció során először a fehér-, majd a vörösborokat bírálják el a következő sorrendben: száraz, félédes, édes. Az eddigi tapasztalatok alapján a beregvidéki borászok túlnyomó többsége száraz fehérborokkal indul a megmérettetésen.

felvonulas-borfeszt

A fesztivál második napján megrendezett nyitóceremónia a Beregszászi Művészeti Iskola mazsorettcsoportjának és fúvószenekarának felvonulásával vette kezdetét. Az ünnepélyes megnyitón Imre József, a városi művelődési főosztály vezetője a bort dicsőítő verssel köszöntötte a jelenlévőket. A rendezvény díszvendégei voltak: Bayer Mihály, Magyarország ukrajnai nagykövete, Tóth István, a Beregszászi Magyar Konzulátus főkonzulja, Ivan Baloga, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke, Ivan Busko, a megyei állami közigazgatási hivatal elnökének első helyettese, Gajdos István, Beregszász polgármestere, Ihor Szviscso, a járási állami közigazgatási hivatal elnöke, valamint a móri Brindisi Szent Lőrinc borrend képviselői.
Bihari András, a Beregszászi Járási Tanács elnöke, a Szent Vencel Borrend nagymestere köszöntőjében elmondta: immár 12. alkalommal gyűltünk össze, hogy méltassuk a szőlészeket és borászokat, akik munkájukkal hozzájárulnak Kárpátalja korábbi jó hírének öregbítéséhez. A statisztikai adatok tükrében elmondhatjuk, hogy az elmúlt évben Kárpátalján a Beregvidéken dolgozták fel a megtermelt szőlő közel 80%-át, így büszkén kijelenthetjük, hogy a megyében itt van az ágazat központja. Jóleső érzéssel mondhatjuk el azt a tényt is, hogy a szőlészetben tevékenykedő szakembereknek és lelkes amatőröknek köszönhetően mindinkább sikerül visszahonosítani azokat a szőlőfajtákat, amelyek hagyományosan jellemzőek voltak Kárpátaljára, ezen belül a beregszászi borvidékre. Bihari András végül erőt, egészséget és jó szórakozást kívánt a fesztivál valamennyi résztvevőjének.

fellepok-borfeszt

Bayer Mihály kiemelte, hogy egy sikeres tárgyalás fontos eleme a bor. A magyar kormány segítséget nyújt abban, hogy az ukrajnai borászatot a magyar technológia és tapasztalat átadásával is fejlessze. Az ezirányú együttműködés tekintetében a Beregvidék kiemelt helyen szerepel.
Ivan Baloga hangsúlyozta: a fehér- és a vörösbornak köszönhetően ezen a napon megannyi turista látogatott el Beregszászba, hogy megízlelje a térség borait, amelyeket a helyi gazdák teljes odaadással és szakértelemmel készítettek, és a beregszászi borvidéket Kárpátalja gyöngyszemének nevezte. Felszólalását követően Mihajlo Popovics, a megyei tanács apparátusának ügyintézője ismertette az általuk kitüntetettek névsorát. A borászati hagyományok megőrzése terén végzett áldozatos munkájukért elismerésben részesültek a Szent Vencel Borrend tagjai, köztük Varga Béla, Gál Lajos, Kovács Elemér, Péter Csaba, Tompa Tibor, Sepa János, Jakab Sándor, valamint a megyei tanács és a megyei közigazgatási hivatal közös oklevelét vehette át Galajda József, a borrend ceremóniamestere.

Ivan Busko ünnepi köszöntőjében rámutatott, hogy a komoly múltra visszatekintő beregvidéki hagyományok emelik a térséget Nyugat-Ukrajna borászati központjává. Ezért fontos, hogy megőrizzük és tovább örökítsük ezeket. Reményét fejezte ki, hogy a borászat jövedelmezőbbé válik és elősegíti a térség gazdasági fejlődését. Végül a beregvidéki borászat hagyományainak felelevenítéséért és ápolásáért, valamint a borfesztivál megszervezésében végzett áldozatos munkájáért a közigazgatási hivatal oklevelét adta át Galajda Józsefnek, Pfeifauf Józsefnek, Balogh Józsefnek, Parászka Györgynek és Sass Zsoltnak, a Szent Vencel Borrend lovagjainak.

linner-borfeszt
Gajdos István pozitívumként értékelte, hogy mind a szőlő, mind a belőle készült borok minőségét tekintve a tavalyi év volt az egyik legjobb az elmúlt évtizedekben. Hangsúlyozta, hogy a fesztiválon a borok kóstolásánál gondoljunk azokra az emberekre is, akik egész évben lelkiismeretesen gondozzák a szőlőültetvényeket. Elismerés és hála illeti őket, hiszen munkájukkal öregbítik a Beregvidék hírnevét.
A megnyitó fénypontja a Szent Vencel Borrend új tagjainak avatása volt. Az idén a borlovagok közé fogadták Ivan Balogát, Ivan Buskót, Ihor Szviscsót, Benza Györgyöt, Knobloch Györgyöt, Mihajlo Dzsandát, Nagy Attilát, Varga Andrást, Viktor Demjanovicsot, valamint a rend tiszteletbeli tagjává Magyar Miklóst. Az ünnepélyes eskütétel után az új tagok felöltötték a borrend talárját.

Ezt követően sor került a fesztivál legjobb borainak díjazására. Gál Lajos, a zsűri elnöke kiemelte, hogy idén a bíráló bizottság több mint 5 órát ülésezett, ezalatt 68 féle bormintát értékelt. Mint mondta, évről évre egyre több bort neveznek be a versenyre, és ezek egyre jobb minőségűek. Összesen harminc érmet, 10 aranyat, 10 ezüstöt és 10 bronzot ítélt oda. Az érmek és az oklevelek mellett valamennyi díjazott a megyei tanács ajándékcsomagját is átvehette Ivan Balogától.
Ivan Busko ajándékaként a legjobb vörösbor kategóriában Sass Zsolt egy csobolyót vehetett át, Varga István egy hordót kapott. A 12. borfesztivál szervezői munkájának elismeréseként Galajda József egy szőlőprést vehetett át.
Benza György Varga Istvánnak, a 12. borfesztivál legifjabb borászának átadta a Dr. Benza György Alapítvány serlegét.
dijatado
Ivan Baloga kiemelkedő szakmai teljesítményük elismeréseként ajándékkal jutalmazta az Aisberg és a Cotnar vállalatot, valamint a Sass borászatot, továbbá ajándékot adott át a móri Brindisi Szent Lőrinc borrend képviselőinek is. A fesztivál lebonyolítói oklevelet kaptak.
***
A borfesztiválhoz kötődően több más program is megrendezésre került. A kisvasút és a borturizmus kapcsolatáról tartottak kerekasztal-megbeszélést a beregszászi Tourinform irodában. A Borzsa-völgyi keskeny nyomtávú vasút szerepéről és sorsáról szóló program gyakorlati részében az érdeklődők tanulmányúton vehettek részt Ilosvától Beregszászig. Az utazás egyik állomása Felsőremete volt, ahol a résztvevők megtekinthették a Kárpátikum vállalat szürkemarháit, a kígyósi vasútállomáson pedig borkóstolón vehettek részt.
Az Ilosvai, a Beregszászi és a Nagyszőlősi járásból érkezett vendégek elmondták gondolataikat a környezetvédelem, a borászat és a kisvasút jövőjéről, és szó esett a natúrparkokról is. A számos témát érintő eszmecserén a jelenlévők megtekinthették Alla Szvitlinecnek a Borzsa-völgyi keskeny nyomtávú vasútról készített dokumentumfilmjét is, amely a kisfilmek kategóriájában országos első helyezést ért el.

A XII. Beregszászi Nemzetközi Borfesztivál borversenyének eredményei

Aranyérmesek:
Sass Károly (Kígyós) — Bakator;
Aisberg vállalat — Muskotály;
Cotnar vállalat — Szaperavi;
Vaszil Antalovszkij (Boboviscse) — Kagor;
Lőrincz József (Kígyós) — Hárslevelű;
Nagy Attila (Kígyós) — Semillion;
Sass Károly (Kígyós) — Irsai Olivér;
Pavel Miskulinec (Boboviscse) — Traminer;
Varga Béla (Muzsaly) — Cabernet sauvignon;
Sass Zsolt (Kígyós) — Kadarka.

Ezüstérmesek:
Aisberg vállalat — Kagor;
Cotnar vállalat — Chardonnay;
Jakab Sándor (Beregszász) — Szent Martin;
Orosz Ruszlán (Dercen) — Turán;
Jakab Sándor (Beregszász) — Zweigelt;
Kész Elemér (Kígyós) — Hárslevelű;
Lőrincz József (Kígyós) — Furmint;
Sass Károly (Kígyós) — Ottonel Muskotály;
Kocsis pincészet (Muzsaly) — Rizling;
Varga István (Bene) — Traminer.

Bronzérmesek:
Sass Károly (Kígyós) — 2010-es évjáratú cuvée bora;
Molnár Sándor (Kígyós) — Golubok;
Sass Károly (Kígyós) — Vermut;
Jakab Sándor (Beregszász) — Ottonel Muskotály;
Varga István (Bene) — Muscat ottonel;
Jakab Sándor (Beregszász) — Furmint;
Nagy Sándor (Kígyós) — Zöldszilváni;
Cotnar vállalat — Tamjanka;
Aisberg vállalat — Izabella;
Boboviscsei mezőgazdasági vállalat — Szaperavi.
Molnár  Bertalan


+++ Középpontban a múlt! +++ Díszes kandalóval gazdagodott a Beregvidéki Múzeum +++ Újabb fejlesztések a Beregvidéki Múzeumban +++ Fejlesztések a Beregvidéki Múzeumban +++ Újabb felszerelési tárgyakkal gazdagodott a Beregvidéki Múzeum +++