Приклад з галереї

Просмотры материалов : 19003

Історія музею Берегівщини
kozet

Музей Берегівщини розташований в будівлі колишнього палацу графа Бетлена-Ракоці (м. Берегово, вул. Бетлена, 1). Експозиція музею представляє відвідувачам багату на події та трагічні повороти тисячолітню історію колишнього комітату Берег, боротьбу за свою свободу мешкаючих тут народів — угорців, русинів, представників інших національностей. Знайдені під час розкопок і представлені в музеї предмети слугують достовірним доказом тому, що людина заселила цей край багато тисячоліть тому. Знаряддя праці селян відкривають перед відвідувачем достовірну картину землеробських буднів; оглядаючи виготовлені місцевими ремісниками речі домашнього вжитку маємо нагоду познайомитися з життям різних прошарків населення, пізнати його трудову мораль, релігійне життя, повір’я, відпочинок та розваги. Організатори експозиції окрему увагу приділили представленню життя видатних осіб, що внесли значний вклад у розвиток та піднесення краю.

Історія музею має таку ж складну історію, як і сам комітат. В 1964-у році, на ініціативу директора, вкладача історії школи № 7 Міклоша Делі в єдиному приміщенні було відкрито виставку із експонатів приватної збірки Ференца Горвата. (До слова, тут же отримали місце кілька робіт відомого скульптора Ганни Горват). Ференц Горват у 20-30-і роки минулого століття займав посаду начальника котельні берегівської залізничної станції, і був пристрасним колекціонером: він збирав історичні знахідки, роздобути під час будівництва залізниці — знаряддя праці та полювання первісної людини, череп’яний посуд, ножі та прикраси пізніших часів.
targyak

Тут же було представлено і безцінну нумізматичну колекцію, що нараховувала 224 експонати. В 1976-у році музей “перебрався” в Будинок дружби, а останні кілька років до зміни режиму заклад тулився на нижньому поверсі готелю”Royal” (нині — студентський гуртожиток ім. Ф. Кельчеї Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ-го). 25 жовтня 1989 року музей закрили. Згідно тогочасного протоколу 724 експонати було доправлено до Ужгорода, в Закарпатський краєзнавчий музей. З них Музею Берегівщини вдалося повернути тільки 35... Значну частину музейних артефактів, що залишилися в Берегові, зберігали безвідповідально, некваліфіковано, переважно в підвалах, внаслідок чого більшість їх знищилася, безслідно пропала. Зникла і безцінна колекція монет Ференца Горвата.

Музей Берегівщини було відкрито 30 березня 2002-го року. Навряд чи є в місті будівля, що була б більш достойна цієї мети. Музей Берегівщини розмістили в замку, побудованому в 1629-у році трансільванський князем Габором Бетленом. Це найстаріша будівля Берегова, що наприкінці ХУІІ століття перейшла у володіння родини Ракоці. Вельможний князь кілька разів зупинявся у маєтку, тут було видано 20 грудня 1705-го року звернення, що закликало до повстання, до єднання під куруцькими прапорами всіх тих, хто дорожив батьківщиною і свободою. Мовчазні стіни, арочні коридори, просторі зали старовинні замку є свідками визначних історичних подій...

Увага: Активуваши символи, Ви потрапите до відповідної галереї!