Приклад з галереї

• Приклад з галереї

Б

ерегово, це невеличке містечко, що має багату тисячолітню історію, свого часу було вільним королівським містом, центром комітату. Нині розташоване на території України, є четвертим за ліком — після Ужгороду, Мукачева та Хуста — містом найменшої, Закарпатської області. Районний центр одноіменного району. 17 травня 2001 року населеному пункту було повернуто ранг міста обласного підпорядкування.

Численні археологічні знахідки свідчать про те, що Берегово вже в доісторичні часи було заселено. В багатьох місцях з розкопок отримали грубі, неошліфовані кам’яні знаряддя праці, зброю (ножі, сокири, зубила, тощо). З ім’ям відомого археолога, дослідника історії та етнографії краю Тіводора Легоцькі пов’язано відкриття у ХІХ столітті низки доісторичних поселень. У 1875-у році, в урочищі Кішріго, що розкинулося на західному схилі Великої гори на околиці Берегова, він відкрив рештки першого доісторичного поселення — городища. У 1879-у році, у дбайливо доглянутому винограднику на Малій горі він знайшов гарно оброблену, шліфовану кам’яну кирку. Грузило до риболовецького гачка або сіті розміром в 4 сантиметри, знайдене на східній околиці села Маккошяноші, однозначно підтверджує, що наші предки, котрі заселяли цю територію у давні часи, займалися ще й рибальством.

Сприятливе географічне розташування краю вже й у давні часи зробило його привабливим для інших народів та племен. Довгий час тут поселялися  сармати, готи, гуни, варвари, аварці, кельти — свідченням цьому є численні археологічні знахідки.

Римляни з’явилися у нашому краї у середині УІ-го століття, коли війська римського імператора Теодора пішли війною проти аварців, відтіснивши їх аж за Тису. За окремими припущеннями наш край свого часу був римською колонією, відомою в історії як Перегіум. На жаль, з цього періоду до нас дійшло дуже мало предметних доказів.

М

ало достовірних відомостей і про людей, що заселяли наш край до того, як ці землі облюбували собі кочуючі угорські племена. Певно одне: угорці застали на місці нинішнього міста вже жиле поселення. Сьогодні в нашому розпорядженні ще немає достатньої кількості археологічних знахідок, на підставі яких можна буо б однозначно визначити характер народності, що мешкала тут до шукаючих батьківщину угорців.

За допомогою сотень тогочасних світлин, виставлених на довгих, вузьких коридорах будівлі музею можемо простежити багаті на події та трагічні повороти історичні періоди колишнього комітату Берег від початку ХХ століття аж до наших днів.

У виставковій залі № 1, до прикладу, увазі відвідувача представлені кам’яні знаряддя праці, уламки череп’яного посуду тощо, на підставі яких можна зробити припущення, що у період 250000–40000 років до нашої ери у цьому краї вже мешкали первісні люди– неандертальці, за 40000–10000 р. до н.е. — кроманьонці, а також знахідки, що підтверджують  перебування тут людини нового кам’яного віку... Побіля численних експонатів періоду першої та другої світової війни — прилад для  дводимензійного зображення, виготовлений понад 100 років тому; швейна машинка часів першої світової війни; такі рідкісні знахідки, як до прикладу перший лист Шандора Петефі до Яноша Араня, або ж лист Андрія Бродія, адресований Міклошу Хорті.

Слід згадати також уродженця нашого міста, володаря титулу найсильнішої людини світу, олімпійського чемпіона, активного учасника боротьби за незалежну Карпатську Україну Івана Фірцака-Кротона. У 1928-у році англійська королева удостоїла його звання “Кротон”, тобто Геркулес. Іван Кротон побував у 64 країнах світу...

Багатьох відвідувачів ваблять виготовлені із сірників макети церков, комплексів будівель, сільських садиб; прапор Берегова, що переховувався берегівцями протягом 63 років; двомовні таблички із назвами вулиць.

Відвідувачі мають нагоду зробити візуальну екскурсію виставковими залами нашого музею, оглянути зібраний в окремі тематичні групи та категорії багатий виставковий матеріал, і завдяки краєзнавчим, археологічним, культурним та фотовиставкам ознайомитися з тисячолітньою історією Берегова.